4.10.2022

Pro a proti: Kdy a jak je vhodné investovat do zlata

Zlato má stále punc konzervativní investice, která pomáhá uchovat hodnotu peněz, zejména v nejistých časech. Podívejme se na pro a proti investování do žlutého kovu. Obzvlášť nákup slitků s sebou nese některá negativa, kterým se ale můžete díky moderním způsobům investování vyhnout, a přesto investiční sílu zlata využít.

Zlato je považováno za bezpečný přístav v bouřlivých dobách. Ukázkově to předvedlo na začátku koronavirové pandemie v roce 2020, kdy jeho cena od března do srpna vzrostla z přibližně 1 600 dolarů za trojskou unci na 2 075 dolarů. Tyto hodnoty ale neudrželo. I přes koronavirové vlny, vysokou inflaci a začátek války na Ukrajině jeho cena kolísala a v září 2022 se pohybovala okolo 1700 dolarů.  Oproti některým akciím sice zlato nepropadlo tak výrazně, ale zdá se, že roky zažité zákonitosti i přes „učebnicové růstové podmínky“ přestaly platit. Důvody jsou částečně záhadou, ale nemalou příčinou bude silný kurz dolaru a rostoucí úrokové sazby.

Stále se ale bavíme o velmi krátkém časovém úseku. Běžní investoři by měli sledovat především dlouhodobý horizont. A je pravdou, že například od roku 2000 se zlatu nevede vůbec špatně, za tu dobu svou cenu více než čtyřnásobně zhodnotilo, tehdy byla trojská unce za 400 dolarů.

Při investici do zlata je potřeba zvážit více faktorů. Nejprve se podíváme na nákup fyzického zlata, a pak na možnost investovat do zlatých certifikátů, se kterými se obchoduje na burzách.

Slitky už od 1 gramu

Fyzické zlato se prodává ve formě slitků jako destičky nebo cihličky, případně jako mince. Pozitivní je, že u investičního zlata neplatíte DPH. Základní jednotkou váhy je trojská unce, tedy 31,1 gramu. Běžně prodávané slitky se ale dají pořídit už od pouhého jednoho gramu. Ceny fyzického zlata jsou výrazně vyšší, než je jeho tržní cena. Platí to tím víc, čím menší slitek je. Například jednogramové slitky se někdy prodávají až s 50procentní přirážkou nad tržní cenou.

Prověřte důvěryhodnost

Naprosto zásadní je věrohodnost obchodníka, od kterého zlato nakoupíte. Vybírat byste měli jen mezi časem prověřenými společnostmi s dohledatelnou historií, které prodávají slitky včetně mezinárodního certifikátu pravosti. Různým pochybným aukcím na internetu se vyhněte obloukem.

Obchodník vždy vydělá

Obchodník by měl ideálně zlato nejen prodávat, ale garantovat i jeho odkup. A tady se opět dostáváme k problému fyzického zlata, který si mnozí neuvědomují. Už jsme ho naťukli výše. Obchodník bude chtít vždy vydělat, a proto vám zlato prodá s nějakou přirážkou k aktuálnímu kurzu, a naopak ho vykoupí za nižší cenu, než jaké bude dosahovat kurz na burze. Je to podobné, jako když si měníte peníze ve směnárně. V případě zlata může přirážka dosahovat i desítek procent ceny. Nespoléhejte proto na to, že zlato obratem se ziskem prodáte. Abyste nebyli v minusu, musí kurz zlata dostatečně vzrůst a překonat i obchodní přirážky.

Zlato nenese úroky

Je třeba také počítat s tím, že zhodnocení peněz ve zlatě závisí plně na jeho kurzu. Zlato nijak nevydělává – nejsou z něj žádné úroky jako z bankovních účtů nebo dluhopisů a nezískáte ani žádné dividendy, které zase vyplácejí akciové společnosti.

Bezpečná úschova

Častým argumentem pro nákup fyzického zlata je mít ho jako určitou pojistku pro případ, že by z lecjakých důvodů „papírové“ peníze pozbyly hodnotu. Chcete-li mít zlato po ruce v domácí skrýši, vybírejte ji skutečně pečlivě, vynalézavost zlodějů je veliká. Bezpečnou alternativou je bankovní úschova, za kterou je zpravidla potřeba platit.

Nižší poplatky a bez nutnosti úschovy při nákupu na burze

Do zlata lze ale investovat, aniž byste ho museli fyzicky vlastnit. Na burzách se dnes obchoduje s několika typy certifikátů, které mají zlato jako tzv. podkladové aktivum a jejich kurz se odvíjí právě od ceny zlata. Nakupujete ho za jeho burzovní cenu, a ne s výraznou přirážkou jako v případě fyzického kovu.  Obchodování s takovými certifikáty s sebou mimo jiné nese podstatně nižší poplatky a nemusíte si lámat hlavu ani s úschovou kovu. Taková investice pak může zafungovat jako určitá pojistka například proti propadům akcií nebo dluhopisů.

Sečteno, podtrženo

Co si z toho odnést? Zlato ukazuje svou sílu zejména v dlouhodobém horizontu. Mezi jednotlivými roky může i výrazně kolísat. Běžní investoři by o něm tak neměli přemýšlet jako o krátkodobé investici, natož spekulaci. V případě fyzického zlata je třeba počítat i s marží obchodníků a mít dobře promyšlenou jeho bezpečnou úschovu.

Zlato může mít v investičních portfoliích své místo, ale rozhodně by nemělo být jedinou položkou na seznamu. Podle individuální situace investora a jeho cílů se doporučuje, aby bylo zlato v investičním portfoliu zastoupeno v rozmezí 5 až 20 procent.

V dnešní době existuje nespočet časem prověřených způsobů, jak investovat pomocí moderních nástrojů, jako jsou například podílové fondy. Ty vaši investici vhodně rozloží, abyste využili příležitosti, které nabízejí například i akcie světových společností nebo státní a korporátní dluhopisy. Zlato pak může v podobě certifikátů, která za vás fond nakoupí, v portfoliu fungovat jako protiváha k akciím nebo dluhopisům. Vhodnou podobu a složení investice ideálně proberte s odborníkem, který doporučí vhodné řešení i na základě vašich budoucích plánů.

Velmi rádi vám na základě vašich potřeb s výběrem investice poradíme.

Tento článek nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení, je pouze informační. Informace z něj nelze bez dalšího použít k nákupům, či prodejům, či k jiným investičním rozhodnutím. Pokud tak učiníte, činíte tak na základě vlastního rozhodnutí. Výsledky za minulé období nejsou zárukou výsledků do budoucna.

Zpět